Ile kosztuje fotowoltaika

2 lipca 2022 0 Comments

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością. Na dachach domów jednorodzinnych widzimy coraz częściej te właśnie panele słoneczne. Panele fotowoltaiczne to panele, które ładują się światłem słonecznym i dzięki niemu produkują energię elektryczną. Jest to przyjazny dla środowiska sposób. Taki rodzaj energii nazywany jest energią ekologiczną. Fotowoltaika jest dziedziną nauki, zajmująca się łączeniem promieniowania słonecznego oraz wytwarzania energii elektrycznej.

Koszty fotowoltaiki na przestrzeni lat

Kilkanaście lat temu fotowoltaika kojarzyła się ludziom z czymś niedostępnym, daleko poza ich zasięgiem marzeń, ponieważ myśleli, że jest to bardzo droga inwestycja. Jeżeli ktoś widział na dachu jednorodzinnego domu instalację fotowoltaiczną, myślał o zamożności właściciela posesji. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat cena za moduły fotowoltaiczne spadła nawet o 90 procent. Teraz, w dzisiejszych czasach na panele fotowoltaiczne może sobie pozwolić prawie każdy. Dlatego fotowoltaika obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością. Pewnie zastanawiasz się ile kosztuje fotowoltaika? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Na koszty instalacji fotowoltaicznej składają się różnego rodzaju czynniki. Są to między innymi:

– panele fotowoltaiczne – to 45 procent kosztów całej instalacji. Są one najdroższym elementem inwestycji fotowoltaicznej, która opiera na nich swoje całe działanie.

– oprzyrządowanie oraz konstrukcja – to około 20 procent kosztów tej inwestycji. W ich skład wchodzą takie elementy, jak: przewody, konstrukcja nośna paneli oraz śruby montażowe.

– inwerter – jest to także około 20 procent kosztów. To właśnie temu urządzeniu zawdzięczamy to, że prąd stały pochodzący z paneli fotowoltaicznych zamienia się w prąd zmienny, czyli ten, który mamy w swoich gniazdkach.

– montaż instalacji fotowoltaicznej – to około 15 procent kosztów inwestycji.

Koszty fotowoltaiki podaje się w przeliczaniu na 1 kilowat mocy zainstalowanej – 1 kWp. Jeśli chodzi o mikroinstalację o mocy do 10 kWp, to 1 kWp kosztuje w przedziale 4500 do 5500 zł. Wtedy instalacja o mocy 4 kWp będzie kosztowała około dwadzieścia tysięcy złotych. Jednakże koszt inwestycji fotowoltaicznej może być niższy, jeżeli weźmiemy pod uwagę ulgę termomodernizacyjną oraz dotację:

– dotacja fotowoltaiczna – wiele gmin oferuje samorządowe dotacje. Przed inwestowaniem w fotowoltaikę, powinno sprawdzić się w swojej gminie, czy jest tam dostępny takiego rodzaju program wsparcia.

– ulga termomodernizacyjna – jeśli jako właściciel jednorodzinnego domu przeprowadziłbyś jego termomodernizację, mógłbyś odliczyć od podatku do 53 tysięcy złotych.